Isı Yalıtımı Nedir

SES YALITIMI NEDİR?

Yaşam alanlarımızı seçerken konforumuz en önemli kriterimiz. Rahat, sessiz ve dinlenilebilir bir ortam olarak dizayn edilmiş alanlar bizim için avantajlıdır. Gürültü kirliliği herhangi bir ev sahibi veya kiracı için oldukça büyük sorunlar oluşturabiliyor. Gürültüyü kontrol edemeyebilirsiniz fakat evinize ses yalıtımı yaptırarak size gelen sesi azaltabilirsiniz. Yapı akustiği, bina sakinlerinin konforuna ve performansına bağlayan çalışmalardan sonra temel bir tasarım gereksinimine dönüşmüştür.

Peki akustik yalıtım olarak da adlandırılan ses yalıtımı nedir?  Ses, titreşim ile çoğu duvardan, zeminden ve kapıdan geçer. Titreşim, yüzeyin diğer tarafında kompakt yoğunlukta yeni ses dalgaları yaratır. Sesin; farklı odada veya binanın dışında bulunan bir kaynaktan, binanın bir odasına geçişi ses iletimi olarak bilinir. İletim kaybı, bir duvarın veya başka bir yapının ses geçişini sınırlamadaki etkinliğinin bir ölçüsüdür. Ses iletim kaybının ölçü birimi desibeldir. Bir duvarın iletim kaybı ne kadar yüksekse, istenmeyen gürültünün geçişine karşı bir engel olarak o kadar kötü işlev görür. Ses yalıtımı, iletim kaybı seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olur. Bir duvarın iletim kaybı ne kadar yüksekse, o kadar fazla yalıtım malzemesi gerektirir.

Ses yalıtımı; iş ortamları fabrika gibi gürültünün yoğun olduğu ortamlara, sesin zararlı etkisi bulunan hastanelere, okullar ve konutlara yapılması tercih edilir. Ortamdaki sesin rahatsızlık verdiği tüm mekanlarda ses geçişini engellemek için kullanılır.

Ses Geçirmezlik ve Ses Emilimi Arasındaki Farklar

Sıklıkla yanlış anlaşılan bir yön de ses geçirmezlik ile ses emilimi arasındaki farktır. Yalıtım malzemeleri, ses dalgalarının bitişik alanlara gitmesini etkin bir şekilde engeller veya durdurur, ses emici ürünler bir oda içindeki yankıları emer ve böylece sesin odanın içinde sıçramasını önler. Sesi engellemek için alçı levha veya beton blok gibi daha ağır, daha masif malzemeler kullanılır. Ses emici olarak, cam elyafı gibi daha yumuşak gözenekli malzemeler ile çalışılır.

Tasarımcılar, bina sahiplerinin ve tesis yöneticilerinin ses yalıtımı ve ses emilimi arasındaki önemli farkı anlamalarına yardımcı olmaktadır. Ses yalıtımı ve ses emilimi arasındaki farkı anlamak, uygulama için en uygun ürünü seçmenin anahtar unsurlarından biridir.Uygulama açısından, ses yalıtım malzemelerini ve ürünlerini seçmeden önce, sorulması gereken bazı sorular vardır.

  • Yapılacak mekânın boyutları nelerdir?
  • Mekân ne için kullanılıyor ya da ne için kullanılacak?
  •  Ne tür seslerin engellenmesi veya emilmesi gerekir?
  • Odayı nasıl ses yalıtımı uygulayacaksınız?
  • Ürünü nereye koyacağınız konusunda düşünebilirsiniz.

Thermolock ürünleri, uzun ömürlü ve sağlam yapısı ile tam bir ses yalıtımı sağlamaktadır. Konut, işyeri, fabrika, ofis ve mağaza gibi insan seslerinin birbirine karıştığı ve yankı problemlerinin en aza indirgenmesini amaçlayan ses yalıtımı ile Narin Yapı olarak sizler için kaliteli bir hayat sunmaktayız.

Comments are closed.