A1 yanmaz

A1 YANMAZ SINIFI YANGIN YALITIM MALZEMELERİ NELERDİR?

Binalarda yalıtım malzemelerinin kullanılması enerji tasarrufu ile sonuçlanırken bu kullanım yangın ve sağlık riskleri de yaratmıştır. Örneğin, bazı yalıtım malzemeleri yangının yayılmasına sebep olurken duman ve zehirli gazlar da üretebilir. Yalıtım, diğer alanlara ısı transferini azaltacak ve böylece yangın odasındaki sıcaklığı artıracaktır. Yangın odasındaki daha yüksek sıcaklıklar, odadaki malzemelerin yanmasını hızlandıracak ve odaya salınan ısının artmasına neden olacaktır. Yalıtım miktarı ne kadar yüksek olursa, odadaki yangının o kadar yüksek sıcaklığa ulaşması beklenebilir. Bu yüzden yangın yalıtımında, yapı elemanlarının meydana gelen sıcaklığa ve ısıl yüke dayanımlarının arttırılması hedeflenmiştir. Yangın yalıtımında meydana gelen ısıya yangın sonuna kadar dayanacak yapı ve yalıtım elemanları tasarlanabileceği gibi, yapıdaki insanların ve/veya eşyaların tahliyesine yetecek süre dayanacak yapı ve yalıtım elemanları da tasarlanabilmektedir. Yangın yalıtımında en sık karşılaşılan yalıtım ürünleri taş yünü ve cam yünüdür. Bu ürünler genel olarak meydana gelen ısının yapıya verdiği zararı önleyebilmektedir. İç mekânda kullanımları zordur. Yapı malzemelerinin yangına dayanım durumlarına göre sınıflandırılmıştır. Yanmazlık sınıfı akredite laboratuvarlarının yapacağı testler sonucunda A1, A2, B1, B2, B3 olarak belirlenmiştir.

Yangın Yalıtım Malzemeleri Sınıflandırılması:

A1 Sınıfı: Kum, çakıl, alçı, beton, tuğla, seramik, cam yünü, taş yünü, perlit.
A2 Sınıfı: Organik bağlayıcılık cam yünü ve taş yünü.
B1 Sınıfı: Alçı-karton plaka, çimentolu odun talaşı, yanma geciktiricili katkılı polistiren ve poliüretan köpük.
B2 Sınıfı: Ahşap, silikon derz dolgusu, polistiren ve poliüretan köpük.
B3 Sınıfı: Ahşap talaşı, kâğıt

A kategorisi “Alev Almaz” olarak belirlenmiştir. Ateş kaynağı uzaklaştırılmasa dahi A kategorisi malzemeler alevi almamaktadır. B sınıfı malzeme “ateşe dayanıklı” olarak değerlendirilir. Alev kaynağı uzaklaştırıldığında malzeme kendiliğinden söner.


A1 Yanmaz

A1 yanmaz adından da anlaşılacağı gibi yanmaz bir malzemedir. Bu nedenle yangının yayılmasına sebep olmaz. Ayrıca yangının bir alandan diğerine yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Yüksek riskli binalar için yangın güvenliğini sağlamak için kullanılır. A1 Sınıfı; kum, çakıl, alçı, beton, tuğla, seramik, cam yünü, taş yünü, perlit gibi malzemelerden oluşur.

Yangın güvenliği açısından daha yüksek risk oluşturan binalar için birçok dış duvar tipinde (ahşap çerçeve, metal dikme, beton vb.) kullanıma uygundur. Apartman blokları, öğrenci yurtları, bakım evleri, korunaklı konutlar, hastaneler, yatılı okullardaki yatakhaneler ve yüksek riskli konut binaları gibi birçok yapıda kullanılabilir.

A1 yanmaz havalandırma zarı

  • Yansıtıcı havalandırma, dış bağlantı parçası
  • Buhar geçirgenliği
  • Düşük emisyon yüzeyi termal performansı artırır
  • UV, ısı ve korozyona dayanıklı

A1 yanmaz

  • İzolasyonun sıcak tarafına monte edilir
  • Düşük emisyon yüzeyi termal performansı artırır
  • Mükemmel buhar direnci
  • İstenmeyen hava sızıntısını azaltır
  • UV, ısı ve korozyona dayanıklı

Yangın yalıtımında, yapı elemanlarının meydana gelen sıcaklığa ve ısıl yüke dayanımlarının arttırılması hedeftir. Yangın yalıtımında meydana gelen ısıya yangın sonuna kadar dayanacak yapı ve yalıtım elemanları tasarlanabileceği gibi, yapıdaki insanların ve/veya eşyaların tahliyesine yetecek süre dayanacak yapı ve yalıtım elemanları da tasarlanabilmektedir. Narin yapı olarak; sizler için deneyimli mühendis ve mimarlarımız ile sizlere daha iyi projeler sunmak için çalışıyoruz.

Comments are closed.