EVİNİZİN DIŞINI YALITMANIN 5 AVANTAJI

EVİNİZİN DIŞINI YALITMANIN 5 AVANTAJI

Birçoğumuz vaktimizin çoğunu evlerimizde geçiriyoruz. Oldukça fazla vakit geçirdiğimiz evlerimizde konforumuz bizim için önemli bir unsur. Binanın enerji verimliliği ve sakinlerinin konforu büyük ölçüde dış cephe yalıtımı seçimine bağlı olacaktır. Yaşam alanlarımızda görselliği ve tasarrufu bir araya getirebiliriz. Evinizin dış duvarlarını yalıtmak, cephesine yeni bir görünüm kazandırırken enerji faturanızı düşürmenize yardımcı olabilir. Bütçenizi korumanın ve bina görselliğini güzelleştirmenin yanı sıra dış cephe yalıtımının avantajlar bunlarla da sınırlı değildir.

Bir evdeki enerji kaybının %25’i kötü duvar yalıtımından kaynaklanmaktadır. Bunu iyileştirmeye yardımcı olabilecek bir seçenek, içeriden veya dışarıdan enjekte edilebilen boşluklu duvar yalıtımıdır. Aşağıda, kurulumu daha kolay olan başka bir çözüme bakacağız.

Dışarıdan bir duvar nasıl yalıtılır?

Dış cephe yalıtımı, her duvara veya soğuğa ve rüzgara en çok maruz kalanlara yalıtım “battaniyesi” yerleştirmekten ibarettir. Bu, genellikle genişletilmiş polistiren veya mineral yünden oluşan yalıtım bloklarının uygulanmasıyla (veya dübellerle sabitlenmesiyle) yapılır. İzolasyon daha sonra örneğin fiber-çimento kaplama veya kalas, sıva vb. gibi bir cephe kaplamasıyla kaplanır.

Enerji faturalarınızı düşürmek için tavan yalıtımı yapmak kadar dış duvarları yalıtmak da önemlidir. İşte neden dış yalıtım yapmanız gerektiğini size açıklayacak, dış yalıtımın 5 avantajına bir göz atın.

Dış Yalıtımının Avantajları

1. Çalışma sırasında taşınmaya gerek yoktur.

Tüm çalışmalar açık havada gerçekleştiğinden, dışarı çıkmaya veya sınırlı odalarda yaşamaya gerek yoktur. Evinizin İçinde malzeme, döküntü veya toz olmamış olacak.

2. Yaşam alanı aynı kalır.

Bir evi düzgün bir şekilde yalıtmak için yalıtım kalınlığının 15 ila 20 cm olması gerekir. Dışarıdan yalıtarak bu kalınlık evinizdeki iç yaşam alanını küçültmez.

3. Cephenizi canlandırma fırsatı.

Artık eski boyalı tuğla veya solmuş sıva yok. Dışarıdan yalıtım, cephenize yeni bir yaşam enerjisi vermek için bir fırsattır. Neden yenilikçi, çevre dostu, dayanıklı, modaya uygun bir malzeme tercih etmiyorsunuz? Bakımı kolaydır, sağlamdır, çeşitli yüzey ve renklerde mevcuttur ve dayanıklı bir cephe oluşturur!

4. Azaltılmış termal köprüleme.

Dış cephe yalıtımı, evinizi koruyan bir ceket görevi görür. Termal açıdan içeriden yalıtımdan daha iyidir çünkü çok az veya sıfır termal köprü ile sürekli yalıtıma izin verir. Ayrıca cepheyi kötü hava koşullarından korur ve genellikle yaz konforu için önemli olan binanın termal ataletini korur. Son olarak, dışarıdan yalıtım, evdeki nemin çok daha iyi düzenlenmesini sağlayan gözenekliliği garanti eder.

5. Enerji tasarrufu.

Evinizi dışarıdan yalıtmak, enerji tasarrufu yapmanın en verimli yollarından biridir. Ne kadar tasarruf edeceğiniz, seçtiğiniz yalıtım türüne ve kalınlığına bağlı olacaktır. Ortalama olarak, dış duvar yalıtımından elde edilen tasarrufun yılda yaklaşık 1000 ₺ olduğu tahmin edilmektedir. Ek olarak, evinizi uygun şekilde yalıtmak mülkünüzün değerini artırır (özellikle onu satmak istediğinizde).

Dış cephe yalıtımı; bina dış yüzeyine kompozit yalıtım malzemelerinin kaplanması tekniğiyle yapılan bir ısı yalıtımı uygulamasıdır. Narin yapı olarak; sizler için deneyimli mimar ve mühendislerimiz ile sizlere daha iyi projeler sunmak için çalışıyoruz.

Comments are closed.