EKOLOJİK SIVA NEDİR

EKOLOJİK SIVA NEDİR?

Günümüzde çevre; onu nasıl yok ettiğimiz, nasıl kurtaracağımız ve ne yapıp ne yapmayacağımız gibi en çok konuşulan konu gibi görünüyor. Giderek daha fazla insan sürdürülebilirlik ve çevre dostu bina alternatiflerine ilgi duymaya başladıkça, ekolojik ve çevre dostu sıva daha fazla ilgi çekmeye başladı. Sosyal medyada tweet atan gençlerden, 20 yıl önce havanın nasıl bu kadar sıcak ya da soğuk olmadığından şikâyet eden büyükanne ve büyükbabanıza kadar herkes çevre ve küresel ısınmanın etkilerinden bahsediyor. Şimdi her zamankinden daha fazla yeşil bina alternatiflerine dönüyoruz ve bu da yeni bina inovasyonlarının geliştirilmesini teşvik ediyor.

Kireç Sıva

Herhangi bir ev için en iyi seçenek kireç sıvadır. Size sadece karakterle dolu çarpıcı duvarlar sağlamakla kalmaz, aynı zamanda başka hiçbir yapı ürününün sağlamadığı şaşırtıcı niteliklere sahiptir. Bu da onu mükemmel dengeli malzeme yapar. Hem iç hem de dış kaplama olarak harika çalışır ve çıta, duvar, magnezyum levha, saman ve balya evleri gibi birçok farklı alt tabakaya uygulanabilir.

Kireç sıva, yalnızca çevre dostu bir seçenek olarak değil, aynı zamanda nefes alabilen güçlü ve dayanıklı bir seçim olarak birçok büyük özelliğe sahiptir. Nefes alabilirlik, binanız için harikadır. Modern binalarda yaygın olarak görülen hapsolmuş nemden artık boya altında köpürme yoktur. Sizin için bu, küf oluşumu riskinin azalması ve iç çerçevenizde çürüme ve bozulma olmaması anlamına gelir. Bu, nemli bölgelerde gerçek bir avantajdır. Portland çimentosunun aksine, kireç sıva esnek yapısı nedeniyle daha fazla yapısal harekete dayanabilir. Çatlaklar ortaya çıkarsa, kireç sıva kendi kendine iyileşir, yani çatlak bir dereceye kadar kendi kendine tamir olur.

Kireç sıva, çeşitli nedenlerden dolayı çevre dostu ekolojik sıva olarak kabul edilir. Bunun nedenlerinden en büyüğü CO2 emisyonudur. Kireçli sıva üretmek için gereken enerji miktarı, betondaki temel bileşen olan Portland çimentosunun üretilmesi için gereken enerjinin yalnızca dörtte biri kadardır. Çimento, CO2 emisyonlarına yaptığı büyük katkı nedeniyle sıklıkla eleştirilmektedir. Çimentodan farklı olarak, kireç sıva kürlenirken CO2’yi emer ve malzemenin tüm üretiminde, kürlenmesinde ve hatta taşınmasında salınanın %80’inden fazlasını azaltır.

Düşük karbon ayak izinin yanı sıra, kireç sıva aynı amaç (bina) için veya hatta su arıtma ve gübre gibi başka amaçlar için yeniden kullanılabilir ve geri dönüştürülebilir. Üstelik kireç sıva, kirletici madde varlığının azalması nedeniyle kimyasal olarak hassas yaşam alanlarında kullanılabilir. Kireçli sıva karışımına renk katılarak toksik kimyasal boya ihtiyacını ortadan kaldırır. Kireç sıva aynı zamanda pürüzlü ve pürüzsüz ve betona kadar farklı dokular sağlayabilme gibi ek çok yönlülüğe de sahiptir.

Kireç Sıva İçeriği

Kireç, su ve pigment karışımı olan badana, boya alternatifi olarak kireç ve toprak sıvaların üzerine son kat olarak kullanılabilir. Bu, duvarlarınızın “tamamen doğal” kalmasını sağlarken, onlara modern boya gibi uçucu organik bileşikler içermeyen ve duvarlarınızın nefes almaya devam etmesini sağlayacak tarihi mat, kireçli bir doku kazandırır.

Kireç sıva binlerce yıldır kullanılmaktadır. Roma İmparatorluğu döneminde çok popülerdi ve kullanımını eski Yunan uygarlıklarında ve Mısır yapımı yapılarda da buldu. Bu binalar bugün hala orijinal sıvalarıyla ayakta duruyorlar, bu da kireç sıvasının gerçekten zamanın testine dayandığını gösteriyor.

Çevre Dostu Toprak Sıva

Çevre dostu bir duvar kaplaması için başka bir seçenek, bazen kil veya toprak sıva olarak adlandırılan toprak sıva olacaktır. Bu kesinlikle tüm sıvalar ve bilinen diğer duvar kaplamaları arasında en sürdürülebilir ve çevre dostu üründür. Bunun nedeni, onu doğrudan yerden almanızdır. Genellikle yereldir ve toksik değildir, tamamen doğaldır.

Toprak sıva, kil, kum, su ve saman veya kenevir gibi liflerin bir karışımıdır. Bazen sıvayı daha işlenebilir ve daha güçlü hale getirmek için un macunu veya gübre gibi başka katkı maddeleri kullanılır. Toprak alçı, ızgara tarzı evler ve topraktan sıkıştırılmış evler için popüler bir seçim haline geldi. Saman ve balya, koçan ve duvar üzerine uygulanabilir. Kireçli sıva gibi, toprak sıva da uygun şekilde hazırlanmışsa son kat olarak alçıpanın üzerine bile uygulanabilir.

Toprak sıva, oldukça esnek ve çatlama olasılığını azaltan yumuşak bir malzemedir. Aynı zamanda son derece nefes alabilir ve evinizdeki nem seviyelerini, fazla nemi emerek ve ardından nem seviyeleri düştüğünde geri bırakarak kontrol eder. Çimento esaslı malzemeden farklı olarak kil sıva da kolaylıkla tamir edilebilir. Toprak sıva uygulama uygulaması yüzyıllardır dünya çapında kullanılmaktadır ve Asya’da hala popülerdir. İnsanlar yeşil alternatiflere baktıkça Kuzey Amerika ve Avrupa’da bir kez daha popülerlik kazanıyor.

Comments are closed.